EROZE / Protierozní ochrana - PEO zpracována

Eroze / Protierozní ochrana

Vymezení území, pro která byl zpracován návrh protierozních opatření

 

Přehledný podklad o rozsahu zpracování návrhu protierozních opatření z podkladů ÚIS ZVHS (územní informační systém) a z projektů KPÚ (komplexních pozemkových úprav).

Podklad vznikl digitalizací map středního měřítka, resp. přenesením informací o rozsahu zpracování katastrálního území u nově projektovaných KPÚ (využití vrstvy 'katastrální území').

 

V rámci struktury IS HMS jsou rozlišovány dvě úrovně podrobnosti zobrazení, přibližně členěné podle měřítka zdroje geografických podkladů na: úroveň středního měřítka (1:5 000 a 1:10 000) - mapy UIS ZVHS a na úroveň velkého měřítka (1:1 000 a 1:2 000), popisující detailní situaci zpravidla na základě projektové dokumentace.

Hierarchicky je zpracované téma EROZE jednou z podmnožin objektů úrovně 1 (další podmnožiny tvoří odvodnění, závlahy, nádrže, upravené vodní toky), navázané souřadně k OBJEKTU (jako obecné téma, společné pro všechna citovaná témata 1.úrovně), souhrnně evidovanému v rámci STAVBY. Jde tedy o podklad, prvotně pořízený z mapových zákresů středního měřítka, tj. digitalizací písemné podoby Územního informačního systému SMS resp. ZVHS. Témata Odvodnění, Eroze a Závlahy jako objekty komunikují s úrovní 3 pomocí svých podmnožin plošných (PLOMEL), liniových (LINMEL) a bodových (BODMEL) prvků.

Hlavní strukturu datového modelu lze vyjádřit v následujících úrovních (hierarchii):

1. STAVBA – jednotlivé stavby skládající se z více objektů (digitalizace z map)

2. OBJEKT – objekty jednotlivých staveb [odvodnění, závlahy, protierozní a jiné] (digitalizace z map, případně z projektů)

3. Detail – detaily objektů tvořené bodovými, lineárními a polygonovými prvky (digitalizace z projektů, v případě KPÚ jsou nověji zpravidla k dispozici již v elektronické verzi - nejčastěji zpracování programem MicroStation)

Logický datový model IS HMS je k dispozici na adrese: http://www.hydromeliorace.cz

V praxi se uplatňují protierozní opatření charakteru organizačního, agrotechnického či technického. Organizační opatření obsahují změnu kultur, zatravnění, zalesnění, protierozní osevní postupy a pásové střídání plodin. Agrotechnická opatření spočívají zejména ve vrstevnicovém obdělávání, výsevu do ochranné plodiny, důlkování na orné půdě, mulčování a obnově drnu. Technická opatření zahrnují terénní úpravy (terasování, urovnávky), protierozní pásy, protierozní nádrže, asanace strží. Technická opatření jsou investičního typu.

Identifikace podle evidenčního čísla stavby je k dispozici zaškrtnutím symbolu v informačním přepínači "o" a vznesením dotazu s užitím "i" v horní příkazové liště mapového serveru - poskytne v tabulce samostatného okna výpis dalších informací o stavbě.

Tématická vrstva EROZE vznikla digitalizací projektové dokumentace, archivované na územním pracovišti ZVHS Rychnov nad Kněžnou (projekt Doudleby) a poskytnutím digitálních verze projektu KPÚ Pozemkovým úřadem v Ústí nad Orlicí, ze kterého témata protierozních opatření byla separována. Sjednocovala se i forma a grafická úprava předaných dat. Digitalizace projektu byla provedena na monitoru PC ze skenovaného rastru.

 

Plošné prvky PEO - tj. polygonová vrstva obsahuje plošné prvky, navržené v rámci zpracování projektu PEO v pořadí, uvedeném výše. Jde především o návrhy organizačních změn: změna kultury vybraných pozemků (opatření spočívá v zalesnění nebo zatravnění). Dále jsou do polygonové vrstvy zahrnuta agrotechnická opatření na zemědělských plochách. Agrotechnická opatření jsou neinvestičního charakteru. Jedná se zejména o bezorebné technologie, návrh postupů údržby stávajících trvalých travnatých porostů případně o hloubkové kypření uvnitř sadů. Z technických opatření jsou zahrnuty zejména existující a navrhované protierozní pásy.

Vrstva vznikla digitalizací projektové dokumentace protierozních opatření. Digitalizovaná data byla přetransformovaná z lokálních souřadnic do souřadného systému JTSK. Transformace byla provedena nad rastrem ZM 1:10000.