ZÁVLAHA - Zavlažená plocha

ZÁVLAHA

Vymezení ploch v dosahu závlah (zavlažovatelných ploch)

 

Hlavním účelem závlahy, jako jednoho z melioračních opatření, je úprava vodního a vzdušného aktivního profilu režimu zemědělských půd, doplňováním nedostatku vody. Závlaha je realizována v oblastech s nedostatkem ovzdušných srážek, resp. při jejich nevhodném časovém rozložení pro pěstování konkrétních druhů zemědělských plodin.

 

V rámci struktury IS HMS je třeba rozlišovat dvě základní úrovně, přibližně členěné podle měřítka zdroje geografických podkladů na: úroveň středního měřítka (1:5 000 a 1:10 000) - mapy UIS ZVHS a na úroveň velkého měřítka (1:1 000 a 1:2 000), popisující detailní situaci zpravidla na základě projektové dokumentace.

Hierarchicky je zpracované téma ZAVLAHA jednou z podmnožin objektů úrovně 1 (další podmnožiny tvoří odvodnění, eroze,  nádrže, upravené vodní toky), navázané souřadně k OBJEKTU (jako obecné téma, společné pro všechna citovaná témata 1.úrovně), souhrnně evidovanému v rámci STAVBY. Jde tedy o podklad, prvotně pořízený z mapových zákresů středního měřítka, tj. digitalizací písemné podoby Územního informačního systému SMS resp. ZVHS. Témata Odvodnění, Eroze a Závlahy jako objekty komunikují s úrovní 3 pomocí svých podmnožin plošných (PLOMEL), liniových (LINMEL) a bodových (BODMEL) prvků.

Hlavní strukturu datového modelu lze vyjádřit v následujících úrovních (hierarchii):

1. STAVBA – jednotlivé stavby skládající se z více objektů (digitalizace z map)

2. OBJEKT – objekty jednotlivých staveb [odvodnění, závlahy, protierozní a jiné] (digitalizace z map, případně z projektů)

3. Detail – detaily objektů tvořené bodovými, lineárními a polygonovými prvky (digitalizace z projektů)

Logický datový model IS HMS je k dispozici na adrese: http://www.hydromeliorace.cz

Tématická vrstva ZAVLAHY je k dispozici v mapových podkladech ZVHS, poskytujících podklad k plošné identifikaci závlahových staveb jako celku. tato databáze není v současné době aktualizována. Jde však o hlavní rámec zařazení digitalizací stavebních výkresů jednotlivých melioračních staveb (v prostředí GIS). Tím se vytváří souborný informační podklad, který umožňuje realizovat územní analýzy jako např. zobrazení hustoty závlah v jednotlivých povodích. Grafický operát je v zákresech map ZM  měřítka 1:10000 a státních map odvozených v měřítku 1:5000. Digitalizace bude provedena nad souřadnicově připojenými listy map z rastru prací u monitoru PC, část pomocí digitizéru.

Identifikace podle evidenčního čísla stavby je k dispozici zaškrtnutím symbolu v informačním přepínači "o" a vznesením dotazu s užitím "i" v horní příkazové liště mapového serveru - poskytne v tabulce samostatného okna výpis dalších informací o stavbě.

Povodí Orlice nepředstavuje typickou oblast pro uplatnění závlah. Stavba Černíkovice byla digitalizována z rastru skenované projektové dokumentace a poskytuje základní přehled o zpracování tohoto tématu v IS HMS.