Očekávané přínosy projektu

- podpora provádění odborné údržby a oprav odvodňovacích staveb – formou metodiky pro praxi přispěje k lepší orientaci v problematice cílenou volbou úrovní podrobnosti popisu - uživatelé z řad zemědělců, specializovaných stavebních či zemědělských servisních firem. Přínosem projektu bude praktické uplatnění navržených metodických postupů pro údržbu a opravy, založené na nových technologiích, zařízeních a projektem ověřených pracovních postupech.

- racionalizace využívání odvodňovacích staveb, analýza možnosti rekonstrukcí a modernizací, analýza vlivu změny využití pozemku – metodika pro praxi – vlastníci a uživatelé zemědělských pozemků, projektanti. Přínosem projektu bude v praxi realizovatelný metodický postup pro vymezení funkce odvodňovací stavby v povodí. S jeho uplatněním budou řešeny varianty využití, rekonstrukce, modernizace, příp. redukce funkce odvodnění s ohledem na aktuální podmínky využití pozemku.

- kompletace územních podkladů o rozsahu odvodnění a o jeho technickém stavu – vlastník či uživatel pozemku, státní správa – prostřednictvím správce informačního systému hydromelioračních staveb (vazba na IS o vodě a půdě). Přínosem projektu bude metodické vedení správy informací o odvodňovací stavby až do úrovně detailu odvodnění – projekt naváže na výsledky v současnosti řešeného projektu NAZV (Návrh a využití územního informačního systému hydromelioračních staveb – QC1294).

- předání zkušeností a ověření míry uplatnění nových metod a technologií z jiných oborů (stavebnictví, geodézie, informatika, elektrotechnika) – předpokládaní uživatelé budou odborníci oboru hydromeliorací, příp. vodního hospodářství (v praxi, ve státní správě, školství, výzkumu apod.). Přínosem projektu bude předání zkušeností při užití nových technologií a pracovních postupů.