ZÁPIS
z workshopu konaného dne 19. 10. 2004 ve VÚMOP Praha- Zbraslav
Přítomni: Mgr.T.Bayer, Z.Burešová, Ing.M.Čmelík, Ing.F.Doležal,CSc., Ing.Duffková, RNDr.J.Eichler,CSc., Ing.P.Fučík, Ing.Hemerka, P.Hospodka, Ing.Z.Kulhavý, CSc., Doc.Ing.T.Kvítek, CSc., Mgr.M.Lexa, M.Nechvátal, RNDr.P.Novák, Ing.J.Peterková, Ing.E.Pilná, P.Pražák, Ing.M.Soukup,CSc., Mgr.L.Tlapáková, Ing.M.Tippl, Ing.J.Uhlířová, ing.J.Zavadil,CSc., Ing.P.Žlábek
1. Zahájení
Ing. Kulhavý přivítal přítomné a seznámil je s programem workshopu.
Povodí Cerhovice – Ing..M.Soukup,CSc. informoval o instalovaných přístrojích a prováděných měřeních v povodí Cerhovického potoka, včetně zpracovaných a statisticky vyhodnocených dat za rok 2004
Povodí Kopaninského potoka - Doc.Ing.T.Kvítek,CSc., Ing.J.Peterková, Ing.R.Dufková, RNDr.P.Novák pokračovali v přehledu prováděných měření a aktivit v experimentálním povodí Kopaninského potoka, Dehtářích. Ing.Peterková informovala o zkušenostech s používáním přístroje OCM Pro a o dosavadních výsledcích z těchto měření. Ing.Dufková informovala o vybavení meteorologické stanice pro stanovení energetické bilance porostu.
Povodí Němčického potoka - ing.J.Uhlířová ve svém příspěvku informovala o záměru vybudování a vybavení experimentálního povodí Němčického potoka, o jeho účelu a fázích přípravy instalace vybavení (např. Thompsonův přepad atd.)
Povodí Žejbro a Černičí - Ing.M.Čmelík, Ing.Z.Kulhavý,CSc. seznámili přítomné s realizovanou modernizací měřících přístrojů v povodí Žejbra-na Dolském, Kotelském potoce a na drenážní skupině Pokřikov (zejména měření hladiny ultrazvukem), na meteorologické stanici Pokřikov - unifikace dataloggerů na bázi stanic ing.Fiedlera (M4016-A3)
Experimentální plocha Mělník- Ing.J.Zavadil,CSc. – informoval o umístění lyzimetrů na experimentální ploše u Mělníka v rámci plnění výzkumného záměru „Zmírnění nepříznivých přírodních a antropogenních vlivů na půdu a vodu“
3. Diskuse a presentace výsledků, orientovaných na usměrnění experimentálních činností
Zpracování podélných profilů jakosti vody v toku – Valečov, Žejbro, Černičí - přednášející se zaměřili na shrnutí provedených zpracování podélných profilů jakosti vody v toku, a to v pokusných povodích Valečov a Černičí (Ing.Doležal), v povodí Žejbra, na Dolském a Kotelském potoce (Z.Burešová) a na experimentální ploše Kopaninského toku (Ing.Fučík)
Terénní sledováni mineralizace půdní organické hmoty ve Valečově - Ing.F.Doležal,CSc.- ve svém následujícím příspěvku informoval o měření intenzity tvorby minerálního dusíku z organické hmoty v půdě na pokusné ploše ve Valečově, včetně interpretace naměřených dat v průběhu vegetačního období roku 2004
Jenín-Babí 2004 - obnovení měření z 90.let 20.století - Ing.P.Žlábek ( Jihočeská universita v ČB) seznámil přítomné s výzkumnými poznatky z experimentálního povodí Jenínského potoka a se záměrem na obnovení sledování a měření z 90. let 20. století; dále se zmínil o stavu výzkumných ploch a probíhajícím výzkumu v současnosti, o prováděných měřeních a realizovaných instalacích přístrojů v roce 2004.
Analýza hydrogramu odtoku, hydrologické schéma povodí – podklady pro modelování v GIS a interpretace výsledků - Ing.Z.Kulhavý,CSc. – se zaměřil ve svém příspěvku na popis hydrologického schématu povodí, zahrnující hlavní dráhy soustředěného povrchového odtoku, odtok vody z povodí v síti otevřených příkopů a malých vodních toků včetně trubních odpadů a systémů drenážního odvodnění. Pro praktickou realizaci byly využity nástroje GIS a hydraulický model DRAINET. Výstupem modelového řešení jsou čáry četnosti dob doběhu vody do závěrového profilu povodí a hydrogramy odtoku (resp. S-křivky). V úvodní studii byla zpracována experimentální plocha Dvě loučky – Orlice.
Využití leteckých snímků při identifikaci drenážních systémů- Mgr.L.Tlapáková zmínila možnosti a kritéria využití leteckých snímků pro plošnou identifikaci drenážních systémů – vliv typu a měřítka snímků, termínu snímkování, fytoindikačních vazeb a pedologických vlastností snímaných ploch s ukázkou leteckých snímků, výstupů GIS a vyhodnocení identifikovaných ploch s viditelnou drenáží
Ing.Z.Kulhavý,CSc. – doplnil předchozí příspěvek zkušenostmi s přístroji, které byly využity k vyhledání jednotlivých drénů, k jejich vytyčení a k inspekci technického stavu, případně závad a pravděpodobných příčin poruch funkce.
Filtrace a vyhlazování dat – RNDr.J.Eichler,CSc. seznámil s aplikacemi numerických filtrů, vhodných pro uplatnění při zpracování dat. Výběr filtrů byl proveden s ohledem na charakter dat při kontinuálním měření na našich exp. povodích (zejména hladin vody ultrazvukovými sondami, teploty vody a vzduchu). Zdůraznil výhody a nevýhody rekurzivních a nerekurzivních filtrů a vyhlazovacích splinů (Späth, Reinsch). Bylo navrženo, aby RNDr.Eichler zpracoval uživatelskou verzi programu (Visual Basic pro Excel) a poskytl ji zájemcům v elektronické verzi jako funkční soubor Excelu, včetně stručného manuálu.
4. Využití přístroje OCM Pro a výsledky měření
Ing.Z.Kulhavý, CSc. seznámil s principem přístroje OCM Pro, zásadách měření rychlosti vody v našich typech vodních toků, s kalibrací měrné trati hydrometrováním a uplatněním přístroje na experimentálních plochách.
Vyhodnocení měření průtoků přístrojem OCM Pro - RNDr.J.Eichler,CSc. navázal na předchozí příspěvek informacemi o způsobech vyhodnocení měření průtoků aparaturou OCM Pro – představil zpracovaný program (v Excelu) - postup výpočtu, typy výstupů.
Následovala diskuse výsledků měření a doporučení pro další využívání přístroje (vč. zpřesnění pravidel uskladnění a zapůjčování), byly porovnány dosavadní zkušenosti s používáním přístroje OCM Pro. Ing.Peterková zmínila rozdíl výsledků měření získaných OCM Pro a dopočtem průtoku z hladiny na Thompsonově přelivu. Po letních měsících bez vyšších průtoků v tocích bude přístroj častěji využíván na podzim a na jaře. Je zpracována dvoustránková metodika správného použití přístroje. Ing.Doležal navrhl provést kalibraci čidla v měrných žlabech VUV nebo ČVUT v zimních měsících. Provede tým etapy 03 záměru a seznámí s výsledky na dalším workshopu.
5. Informace o plánovaných společných aktivitách:
Sekce „Informace o společných aktivitách uskutečněných a plánovaných“
– Informace o konferencích, kterých se účastníci workshopu zúčastnili v roce 2004 (Ing.Doležal, Ing.Soukup), seznámení se souvisejícími příspěvky ve sbornících
– Příprava celostátní konference „Zemědělské odvodnění v kulturní krajině“ s předpokládaným termínem září – říjen 2005 a místem konání v Praze (společná aktivita etap 03 a 04 Záměru). Do konce roku 2004 bude zpracován plán přípravy. Byly doplněny hlavní teze konference: kvalita a kvantita drenážních vod o aspekt využití odvodněných ploch (doc.Kvítek). Konference by měla zúžit pozornost na problematiku drenáží (naopak od etapy 03), účastníky by měly být také osoby podrobně seznámené s problematikou legislativy ve VH a měly by se zabývat odborně spornými tématy. Tak by mohla přispět k podpoře systematické péče o tyto systémy (státní správa, vlastníci). Bylo zdůrazněno, že drenážní voda nemůže být považována za vodu odpadní.
– Informaci o řešení projektu QF3301 NAZV přednesl ing.P.Fučík, v minulých dnech předala ZVHS data pro vybrané 4 profily jimi sledovaných kvalit povrchových vod (Želivka, Jižní Čechy, Jižní Morava, Východní Čechy).
– Bude provedena aktualizace presentace experimentálních povodí VÚMOP Praha – doplnění nových povodí, sjednocení rozsahu popisu (začátkem roku 2005 bude vypracována osnova a předána garantům jednotlivých exp. ploch), orientace na využití metadat, zpracovaných v minulém záměru. Presentace bude vystavena jako dosud na WEB-ových stránkách pracoviště Pardubice (rozsah do 30MB) viz http://www.hydromeliorace.cz/povodi , bude zpracována rozšířená verze pro kopírování na CD.
6. Náměty pro přípravu dalšího workshopu (v roce 2005)
Bylo navrženo, aby se následující workshop konal v únoru ve stejných prostorech, budou zejména předneseny dosažené výsledky ze zpracovaných měření roku 2004. V letních měsících bude připravován workshop na exp. ploše Jenín-Babí se zázemín na Jihočeské universitě v ČB.
7. Diskuse k projednaným bodům a různé
- téma separace složek odtoku na základě sledování teploty vody
- téma kontinuálního měření hladiny vody ultrazvukovými čidly (výskyt chybových dat)
- vliv tání sněhu při zpracování podélných profilů kvality i při jarních odběrech vzorků
- vliv termínu odběru vzorku povrchové vody pro laboratorní rozbor (vztah k pracovním aktivitám a činnostem v domácnostech)
- vliv denních cyklů koncentrací dusičnanů – termín odběru vzorku
8. Závěr
V samostatné navazující části workshopu proběhla schůzka pracovního týmu etapy 03 záměru „Hydroekologické funkce existujících odvodňovacích systémů“
Schůzka pracovního týmu etapy 03 záměru: „Hydroekologické funkce existujících odvodňovacích systémů“ (viz seznam - řešitelský tým)
Metodika řešení etapy (Ing.Z.Kulhavý,CSc.; Ing.F.Doležal,CSc.)
- komentář k metodice, shrnutí hlavních tezí řešení etapy 03
- zhodnocení stavu plnění úkolů za rok 2004, výčet aktivit a informace o výstupu za rok 2004
- plán aktivit pro rok 2005 s rozdělením úkolů (interní zápis řešitelského týmu)
Posterová sekce:
a) Nitrate leaching in potato growing systems with various nitrogen and water management (Vacek, J., Doležal, F., Zavadil, J.)
b) Runoff and water quality regime of small highland catchments in Central and East Bohemia (Doležal, F., Kvítek, T., Soukup, M., Kulhavý, Z., Čmelík, M., Tippl, M., Pilná, E.)
c) Quantifying the joint effect of soil macropores and soil heterogeneity through the statistics of soil moisture heterogeneity and a model of dual permeability medium (Doležal, F., Vogel, T., Císlerová, M., Dohnal, M., Dušek, J., Štekauerová, V.)